Elektrikli Motosikletler

Elektrikli Motosikletler

Elektrikli motosikletler nedir? Elektrikli motosikletler, elektrikli olduğu için şarj edilerek doldurulmaktadır. Şarj olabilmesi için batarya kullanılır ve böylece batarya enerji sağlamış olur. Bataryanın sağlamış olduğu enerji ile elektrikli motosiklet hareket etmeye başlar. Elektrikli motosikletler ulaşım amaçlı, spor amaçlı ya da kondisyon amaçlı kullanılabilmektedir. Son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde elektrikli motosikletlere ilgi artmaktadır. Özellikle, özel üretilen elektrikli motosikletler evde şarj edilebilir özelliğindedir. Elektrikli motosikletlerin evde şarj edilebilmesi için özel piller kullanılmaktadır. Bu piller lityum demir, lityum polimer ve lityum lion pilleridir. Bu yüzden bu elektrikli motosikletler evde şarj edilebilmektedir.

Elektrikli motosikletlerin yol aldığı menzil ise bataryanın kapasitesine bağlı olmaktadır. Yaklaşık olarak saatte 40 ve 200 kilometre arasında olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bununla birlikte bataryayı etkileyen birçok etken vardır. Bataryayı etkileyen önemli faktörler; kullanım hassasiyeti, sürücünün ağırlığı, farların açık olması gibi önemli etkenlerdir. Elektrikli motosikletlerin fiyatları özelliklerine göre artış göstermektedir. 400-450 dolardan başlayarak özelliklerine göre fiyatlar da artmaktadır.

Elektrikli motosikletler oldukça sessiz hareket etmektedirler. Bu durum kimi durumlarda avantaj kim durumlarda dezavantaj olabilmektedir. Birçok farklı modeli olan elektrikli motosikleti kullanmak için belli bir hız geçilmediği süre içerisinde ehliyet ya da lisans ihtiyacı bulunmamaktadır. 

Elektrikli Motosikletler Nasıl Çalışır?

Günümüzde teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve yenilenmesine ile birlikte yaygın bir şekilde elektrikli motosikletler ilgi alanı olmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. Kullanımının artmasıyla birlikte elektrikli motosikletlerin nasıl çalıştığı konusu da merak edilmektedir. Elektrikli motosikletler akü ile çalışmaktadır. Akülerin belirli bir ömrü vardır. Dolayısı ile akünün ömrü bittiğinde değiştirilmesi gerekmektedir. Elektrikli motosikletin arka tarafında bulunan tekerlek motoru olmaktadır ve motor dönmeye başlayınca elektrik akımı üretilir. Bu elektrik aküye ulaşır ve elektrikli motosiklet çalışmış olur. Aynı zamanda elektrikli motosikleti ilk kaldırış esnasında çok fazla gaza yüklenmemek önerilmektedir. Çünkü motosikletin daha uzun ömürlü kullanım imkanının olabilmesi için kalkış esnasında çok fazla gaza yüklenilmemesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda gaza çok fazla basılmadığında güç tasarrufu da elde edilmiş olacaktır. Bir akünün doldurulması yaklaşık olarak beş buçuk ile altı buçuk buçuk saat arasındadır. Bununla birlikte, elektrikli motosikletlerin, okula giderken, şehir içi ulaşımlarda ya da zorlu arazilerde kullanıma uygun farklı modelleri bulunmaktadır Elektrikli motosikletin elektrikli bisikletten farkı, daha uzun yolculuklar yapılabilmesi, yokuşun daha rahat çıkılması ve daha hızlı kullanılmasıdır. 

Elektrikli Motosiklet Kullanımı

Elektrikli motosikletlerin kullanımı her model için farklılık göstermektedir. Çünkü modellerin farklı şekilde tasarlanan yapıları vardır. İki tekerlekli modellerin hızı 50 kilometreyi aşmaz. Ayrıca, bu modellerin kullanımı çok daha kolaydır. Elektrikli motosikletlerin gelişmiş modellerini kullanmak ise daha zordur ve yetkinlik gerektirir. Ayrıca elektrikli motosikletin hızına ve ek özelliklerine göre ehliyet zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yakıtlı modellerle karşılaştırdığımızda elektrikli motosikletlerin kullanımı daha kolay ve konforludur. İki, üç ya da dört tekerlekli farklı birçok model konforlu bir şekilde kullanılmaktadır. Her modelin yapısına göre kabinleri ya da kasasından kaynaklı kullanım farklılıkları olsa da genelde oldukça kolay kullanım özelliğine sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Elektrikli Motosiklet Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları 

Araçlarda yeni yükselen trend birbirinden farklı ve etkileyici görünen elektrikli motosiklet modelleridir. Ülkemizde özellikle motorlu taşıtlar için vergi politikalarında meydana gelen değişiklikler, çevre hassasiyeti ile teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve sürdürülebilir enerji konularındaki hassasiyetle birlikte ulaşım alışkanlıkları da değişmeye ve gelişmeye başlamıştır. Bu yüzden özellikle elektrikli araçlara ve elektrikli motosikletlere olan talepler gittikçe artmaya devam etmektedir.

Oldukça hareketli bir endüstri sektörü olan elektrikli motosikletler ve elektrikli araçlar piyasasına baktığımız zaman hem avantaj hem de dezavantajları bulunmaktadır. Maliyetler açısından düşünüldüğü zaman bazı elektrikli araçların fiyatı yüksek olmaktadır. Elektrikli araçlar piyasasındaki fiyatın yüksek olması da tüketiciler için oldukça önemli bir konu olmaktadır. Fiyat yüksek olduğu için herkes tarafından kolayca ulaşılabilir değildir. Elektrikli motosikletler kullanıcılarına hem avantaj hem de dezavantaj sağlamaktadır.

Elektrikli Motosiklet Kullanmanın Avantajları

Elektrikli motosikletler farklı modelleri ile dikkat çekerken iki önemli avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar; yüksek enerji verimliliği ve fiyat performans dengesidir.

 Yüksek Enerji Verimliliği 

Elektrikli motosiklet kullanmanın en önemli avantajı yüksek enerji verimliliği sağlamasıdır. Benzin gibi araçların fiyatlarını göz önüne aldığımız zaman elektrikli araçların maliyet açısından ve enerji açısından daha uygun olduğu söylenmektedir. Teknolojinin yenilenmesi ve gelişmesi ile birlikte elektrikli motosikletler, şarjının daha uzun mesafeyi kat edebilecek şekilde tasarlanmaktadır.

Fiyat Performans Dengesi

Elektrikli motosikletler için bir diğer önemli avantaj fiyat-performans dengesidir. Elektrikli motosikletler için fiyat performans dengesi önemli olmaktadır. Diğer enerji kaynaklarına göre daha ucuz olan elektrik ile birlikte benzine oranla daha yüksek bir fiyat performansı sağlamaktadır. Aynı zamanda elektriğin oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir bir kaynak olması da önemli bir avantajdır. Ülkemiz benzin konusunda dışa bağımlı olmaktadır. Bu yüzden elektrik enerjisi potansiyeli açısından değerlendirildiğinde, ülkemizin elektrik enerji potansiyeli yüksek olduğu için piyasadaki elektrikli motosikletlerden daha yüksek verim elde edilmektedir.

Elektrikli Motosiklet Kullanmanın Dezavantajları

Elektrikli motosikletlere gün geçtikçe ilgi artmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Çok önemli avantajlarının yanı sıra, fiyatının yüksek olması, her tüketicinin ulaşamaması gibi faktörler dezavantajı olmaktadır.

Elektrikli Araçların Demokratikleştirilmesi

Elektrikli motosikletlerin dezavantajlarından birisi elektrikli araçların demokratikleşmesi olmaktadır. Yani elektrikli motosikletlerin fiyatları oldukça yüksek olduğu için herkes tarafından kolayca erişilebilir değildir. Bu yüzden piyasada benzinli araçların daha baskın olacağı öngörülmektedir. Bu durum da elektrikli motosikletlerinin fiyatlarını olumsuz yönde etkileyecek ve herkesin elektrikli motosikletlere ve elektrikli araçlara ulaşmasını engelleyecektir.

Piyasa Faktörü

Bir diğer dezavantaj piyasa faktörü olmaktadır. Her ne kadar piyasada elektrikli araçlar ortaya çıksa da elektrikli motosikletler piyasaya süren üreticilerin asıl hedefi elektrikli araçlar olmamaktadır. Çünkü piyasada asıl kullanım yoğunluğu benzinli araçlar için ayrılmıştır. Bu sebeple üreticiler yaygın kullanımı yüksek olan araçların ağırlığına daha uzun süreye yer vermeye devam edecektir. Dolayısıyla bu durum elektrikli motosiklet sahibi olmak isteyen kullanıcıların da daha yüksek fiyat ödemelerine yol açacaktır. 

En İyi Elektrikli Motosiklet Modelleri

Elektrikli motosiklet markalarından ilk akla gelen ve çok yaygın kullanımı olan Scooter dikkat çekmektedir. Çevre duyarlılığı ve yüksek enerji kullanım avantajlarıyla birlikte Harley Davidson ve Kawazaki gibi önemli markalar da elektrikli motor ve araçlar üretmeye başlamıştır.

Elektrikli araç piyasasında oldukça geniş model çeşitliliği olan elektrikli motosiklet modelleri bulunmaktadır. En iyi elektrikli motosikletler içinde dikkat çeken modellerden olan Zero S'nin şarjı 3 saatte dolmaktadır. 197 kilometre hız yapmaktadır ve 188 kg ağırlığındadır. Fiyatı oldukça yüksektir.  LS – 218 modeli, Dünyada en hızlı olan elektrikli motosiklet olarak bilinmektedir. Bu modelin hızı saatte 218 kilometreye kadar çıkmaktadır ve ağırlığı 220 kilogramdır. Alta Motors Redshift MX modelli elektrikli motosikletin sürekli kullanım süresi 3 saat olmaktadır. Bu modelin hızı en yüksek 104 kilometredir. APWorks Light Rider modeli üstün teknolojiye sahip bir elektrikli motosiklet olup saatte gittiği yol 80 km'dir. Victory Empulse TT elektrikli motosikletin ise saatte yaptığı hız 160 kilometredir.