Motosiklet Modelleri

Motosiklet Modelleri

Motosikletler, iki tekerli ya da üç tekerli, motorlu taşıma aracıdır. Motosikletleri genellikle hiçbir eksiz sadece iki kişi kullanabilmektedir. Yanına ekleyebileceğiniz sepet yardımıyla kişi sayısını artırabilirsiniz. Genellikle park sorunu olmaması, küçük ve hızlı olması, trafikte ilerlemenin kolay olması gibi nedenlerle sıklıkla motosikletler tercih edilmektedir. Gerekli önlemler alındığı sürece motosiklet kullanmak hiçbir tehlike arz etmemektedir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla motosiklet alabilir ve kullanabilirsiniz. Her amaca ve zevke uygun motosikletler bulunmaktadır. Bu motosiklet modelleri arasından dilediğinizi seçerek motosiklet sürmeye başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki motosiklet sürmek ve alacağınız motosikleti seçmek büyük incelik ve detaylar içermektedir. Sadece motosiklet almak, motosiklet sürmeye başlamak demek değildir. Motosikletinizin yanında mutlaka kask ve diğer koruyucu giysileri de almanız gerekir. Motosiklet modelinizi seçmek, motosiklet sürmek hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir, birbirinden farklı motosiklet modelleri inceleyebilirsiniz.

Motosiklet Modelleri Nelerdir?

Birbirinden farklı birçok markada, birçok motosiklet modeli bulmak mümkündür. Ancak bu kadar seçeneğin arasında hangisini seçmeniz gerektiğini bulmanız biraz zor olabilir. Bu yüzden temel birkaç motosiklet modelini ve kullanım şeklini bilmek sizin için büyük avantaj olacaktır. 

Scooter Motosiklet Modelleri

Scooter motosiklet modelleri, gerek küçük olmaları, gerek otomatik vitese sahip oldukları için kolay kullanıma sahip olmaları nedeniyle en sık kullanılan motosiklet türlerinden biridir. Koltuğun altında bagaja sahip olması nedeniyle kuryeler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Elektrikli modellere de sahip olduğu için ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Chopper Motosiklet Modelleri

Chopperlar belki de adı en çok duyulan motosiklet modellerindendir. Bu motosiklet modelleri en başından itibaren sürücüsü düşünülerek tasarlanmaktadır. Kullanım rahatlığı ve şık görünmesi nedeniyle ayrıca üzerinde düzenleme yapılabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. 

Touring Motosiklet Modelleri

Touring, bir diğer adıyla tur motosikleti modelleri, özellikle uzun yol gitmek üzere tasarlanmıştır. Bu motosiklet ile şehirler arası yolculuğa rahatlıkla çıkabilirsiniz. Çanta taşımaya özel olarak yeri bulunmakta hatta çoğu motosiklette çantaları kendi yanında bulunmaktadır.

Cross Motosiklet Modelleri

Cross motosiklet modelleri, dağa çıkmak ya da spor amacıyla kullanılmaktadır. Hafif yapıları ve büyük tekerleri ile profesyonel sporlarda kullanmak için uygundur. Ancak motosikletinizi günlük olarak trafikte kullanmak istiyorsanız bu motosiklet modeli size uygun olmayacaktır. Bu motosiklet türlerinin trafiğe çıkma izini yoktur. Bu yüzden günlük olarak kullanamazsınız.

Cub Motosiklet Modelleri

Cublar, dört vitesli plastik dış aksamlı motosiklet modelidir. Az yakması ve yarı otomatik olması nedeniyle günlük kullanım için çok uygun bir motosiklet türüdür. Genellikle diğer motosikletlerden daha ekonomik olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Bir aksilik durumunda tamiri ve yedek parçası diğer motosikletlere göre uygun fiyattadır.

Atv/ Utv / Traktörler

Bu araçlar genellikle arazilerde kullanılmaktadır ve dört tekerleklilerdir. Utv’lerin Atv’lerden farkı daha büyük bir direksiyona sahip olmasıdır. Traktörler ise T1, T2, T3 gibi modelleri bulunmaktadır. Bu traktörler, tarlalarda ya da diğer amaçla kullanılan traktörler değildir. Bunlar da arazi araçlarıdır. T1 ve T2 üzerinde kabin bulunmaktadır. Ancak T3 modeli, atv ve utv modellerine çok benzemektedir. Bu modeller de günlük olarak trafikte kullanmaya çok uygun değillerdir.

Enduro Motosiklet Modelleri

Enduro motosiklet modelleri, hem arazide hem de asfaltta kullanmaya uygun olarak üretilmiş motosiklet modelleridir. Görünüşleri cross motosiklete biraz benzese de aynı zamanda naked motosikletlere de benzemektedir. İki zemine de uyum sağlaması en büyük özelliğidir.

E-mondial Motosiklet Modelleri

Bu motosiklet modeli, diğer motosikletlere pek benzememektedir. Genelde akülü bisikletleri andıran bir görüntüsü bulunmaktadır. Güvenli bir şekilde bir yerden diğer yere gitmenizi sağlamak amacıyla üretilmiştir. Tasarımı nedeniyle engelli bireylerin kullanımına uygundur.

Motosiklet Modellerini Nereden Bulabilirim?

Birbirinden farklı birçok modeli inceledikten sonra artık almaya karar verdiğiniz motosikleti nereden alacağınız büyük bir problemdir. Almak istediğiniz motosiklet modelini her yerde uygun fiyata bulamayabilirsiniz. İkinci el satın almak ise, sonrasında oluşabilecek problemlerden ve güvenilirlik nedeniyle büyük bir risk satın almaktır. Alacağınız motosikletin modelini ise her yerde bulmanız mümkün olmayabilir. Ya da tek seferde birden çok motosiklet inceleyip, içinden birini seçmek isteyebilirsiniz. Almak istediğiniz ya da göz atmak istediğiniz, bahsettiğimiz tüm bu modelleri ve daha farklı motosiklet modelleri web sitemizde sizleri beklemektedir. Aldığınız motosikletten emin olarak, sürüşünüzdeki keyfi rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Tek bir markadan değil, birçok markadan benzer ya da farklı motosiklet modellerini inceleyebilirsiniz. 

Motosiklet Modeli Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Motosiklet modeli seçmek, belki de motosiklet almaktaki en zor kısımdır. Motosikletinizi seçerken en iyisini seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır.

Kullanım Amacı

İlk olarak motosikletinizi ne amaçla kullanmayı düşündüğünüzü seçmelisiniz. Eğer ticari bir amaçla kullanmak istiyorsanız, scooter gibi modeller sizin için en iyi seçenek olacaktır. Eğer trafikte kullanmak istiyorsanız chopper modelleri ya da cub modelleri sizin için doğru seçim olacaktır. Eğer gezmeyi, farklı illere gitmeyi, uzun yola çıkmayı seviyor ve amaçlıyorsanız touring motosiklet modelleri sizin için en uygun seçim olacaktır. Bu yüzden ilk aşamada kullanım amacınızı seçmek sizi doğru sonuca götürecek en büyük adımdır. 

Kullanım Rahatlığı

Kullanacağınız motorun, kullanım amacını seçmek gibi, kullanım rahatlığı da önemlidir. Atv motosikleti trafikte sürmeye çalışmak sizin için bir hayli zor olacaktır. Ya da cub model motosikleti arazide sürmeye çalışırsanız büyük ihtimalle istediğiniz performansı alamayacaksınızdır. İlerlemek sizin için bir hayli zor olacaktır. Ancak motosikletinizi hem trafikte hem de arazide kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, enduro model motosiklet sizin için en rahat kullanımı sağlayacaktır.

Yakıt Kullanımı

Eğer motosikletinizi günlük olarak kullanmak istiyorsanız, yakıt kullanımı az olan bir motosiklet modeli tercih etmek, sizin için büyük ekonomik tasarruf sağlayacaktır. Cub, scooter gibi motosiklet modelleri, küçük tekerleri ve düşük vites seçeneği nedeniyle yakıtı çok az kullanacaktır. Ancak günlük kullanım için atv, utv gibi bir model seçerseniz, büyük tekerleri ve yüksek motor ateşlemesi nedeniyle yakıt kullanımı çok yüksek olacaktır. Bu da sizin için büyük bir mali yük oluşturabilir. Eğer hem hızlı olsun hem de çok yakmasın istiyorsanız, chopper modellerini tercih edebilirsiniz. Bu motosikletler atv gibi çok yüksek ateşleme gücüne sahip değildir ama tekerlekleri ve vites sayısı nedeniyle scooter ve cub modellerinden çok daha hızlı yol alabilmektedir. Eğer uzun mesafeler için kullanmayı düşünüyorsanız, normal trafik motosikletleri uzun mesafede sizin için avantajlı olmayabilir. Touring motosiklet modelleri, uzun mesafede yakıt tasarrufu yapması amacıyla tasarlanmıştır. 

Motosikletin Güvenilirliği

Aldığınız motosikletin güvenilir bir yerden satın alınması da dikkat edilmesi gereken kriterlerden biridir. Alacağınız firmanın, sizin için motosikletinizde güvenlik kontrollerini yapmış olması gerekir. Güvenlik kontrolleri, motosikletinizin frenlerinin, motosikletinize bağlı gaz telleri, debriyaj telleri gibi tüm telleri, bidon, aynalar gibi tüm aksesuarları, sinyal ve diğer elektrik aksamı kontrollerini kapsamaktadır. Yani motosikletiniz ve sağlığınız için gerekli her şey önceden kontrol edilmelidir. Ancak bu kontrolleri her firma o kadar da önemsememektedir. Daha sonra motosikletinizde oluşan bir hatada, kullanıcı hatası diyerek ilgilenmeden bırakabilmektedir. Firmamızdan alacağınız motosiklet modelleri ile böyle bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Tüm motosikletlerimizi sizlerle buluşturmadan önce gerekli tüm kontrolleri yaparak paranızı ve canınızı korumaktayız.