Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Motosiklet Nasıl Kullanılır?

1 -Bir kask edin. Motosiklet kaskın motosiklet sürüşün için tek başına en önemli donanım parçasıdır. Kaskın düşmen durumunda seni kafa yaralanmalarından korur. Kaskın işini düzgün yapabilmesi için, görüş alanını sağlarken kafana düzgün oturması gerekir. Senin için en iyi kask sana özel olandır. [1]

Arzu edilen korumayı sağlaman için, güvenlik standartlarını karşılayan ve motosiklet sürücüleri için tasarlanmış bir kask edinmelisin. Kafanı koruması için çok pahalı bir kask olması gerekmiyor. DOT (A.B.D Ulaştırma Bakanlığı) veya ECE (Avrupa Ekonomik Komisyonu) standartlarını sağlayan bir motosiklet kaskı, kaza durumunda kafanı korumak için tasarlanmış demektir. Bu iki standart istenen güvenlik standartları için yollarda dikkatli bir şekilde test edilmiş ve korunmanız ve rahatınız için ek güvenlik önlemleri getirilmiştir. Bazı sürücüler yüksek hızda ve sert zeminde seyir de dahil olmak üzere yüksek güvenlik gereksinimlerini karşıladığı için (kâr amacı gütmeyen Snell Memorial Foundation (Snell Hatıra Vakfı) tarafından kurulan) Snell marka kaskları tercih ediyor.[2]

Doğru bedeni bulmak için, motosiklet ekipmanı satan bir mağazadaki uzmanla görüş. Veya bir mezura ile başının etrafını kaşlarının yaklaşık 1,27 cm üzerinden ölçebilirsin. Kafa ölçünü almak istediğin markanın ölçü tablosu ile karşılaştır. Unutma ki her markanın bedeni farklılık gösterebilir, o yüzden almayı düşündüğün her markanın ölçü tablosunu kontrol et.

Doğru bedeni bulmak için kaskı dene. Doğru bedende göz alanı kaşların hemen üstüne oturur ve kafanla kask arasına bir parmak zor girer. Kaskın kafanı düzgün koruması için sıkı bir şekilde geçmesi gerekir. Farklı kasklar farklı kafa yapılarına uyar. Eğer kaskın doğru bedendeyse fakat rahat değilse, farklı bir tane dene. En kapsamlı koruma için kapalı veya modüler kaskları tercih et.


2 -  Bir mont edin. Bir motosiklet montu, kaza sırasında iç organların dahil tüm gövdeni korur. Motosiklet montları deri veya Kevlar gibi işlenmiş malzemelerden yapılır. Mont bakarken darbe emici zırhı olan montları tercih et. Eğer mont üzerinde CE (Certified European) işareti varsa, Avrupa’daki satış standarlarını karşılıyor demektir.

İyi oturan bir motosiklet montu bedeni sarar ve kolları rahat hareket eder. Sürüş yaparken maruz kalacağın hava şartlarını göz önünde bulundur ve ihtiyacını karşılayacak bir mont seç. Örneğin; baharlık montlarda vücut etrafında hava akışını sağlamaya yarayan daha çok fermuar ve açıklık bulunur.

Eğer deri mont tercih ediyorsan, motosiklet için özel üretilmiş olmasına dikkat et. Çünkü normal deri montlar korumak için yapılmamıştır.

Korumanın yanında, montlar güneş, rüzgar, yağış ve soğuk havalardan da koruma sağlar. Rahat olmak seni tetikte tutar ve sürüş daha eğlenceli olur.


3 - Motosiklet botu, eldiveni ve diğer ekipmanları edin. Bu ekipmanlar daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş yapmanı sağlar. Botlar ayakların ve bileklerin için koruma sağlar. Eldivenler elin için koruma sağlar. Pantolonlar kalça ve bacaklarına koruma sağlar.

Ayakların sürüş sırasında bir çok darbe alabilir, o yüzden onları koru. Doğru seçilen motosiklet botları bileklerini korur ve metalle bütünleşik ayak ucu ile kaymayan tabanları vardır. Ayak ucu ve topuğu tut ve bükülme testi yaparak bir kazada bot seçiminin nasıl etkili olacağını gör. Ne kadar az bükülürse kaza sırasında sana o kadar koruma sağlayacaktır.

Eldivenlerin amacı, sıcak tutmanın yanında böcek ve yoldan sıçrayan cisimlerin çarpması sonucu oluşacak yaralanmaları azaltmaktır. Elini rahat hareket ettirebildiğin bir eldiven seç. Özellikle de bileğinde yapışkan bant olanları tercih et. Bu bantlar kaza anında eldivenlerin elinde kalması için tasarlanmıştır. Kevlar eldivenler güçlü ve darbe emici olması yanında parmaklarının kolay hareket etmesini sağlar.

Pantolonlar genelde göz ardı edilir. Kot pantolonlar işlevden çok tarz için tasarlanmışlardır; bu yüzden de kazalarda yırtılırlar. Motosiklet montu ile aynı malzemeden yapılmış pantolonları tercih etmek daha iyi bir seçim olur. Çünkü bu malzemeler kazada oluşan kuvvetleri azaltmak için tasarlanmıştır.